SİZİ ARAYALIM

BİZİ ARAYIN!

+90 551 599 99 89
: +90 551 599 99 89

Saç Ekimi

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi sac kaybına uğramış kişilerin kalıcı olarak saçlarını geri kazanmanın tek çözümüdür. Günümüzde dış görünüş buyuk önem taşımaktadır. Saçların seyrekliği yada yokluğu kadın yada erkek farketmemeksizin kişide kendi imajıyla ilgili sıkıntılara, öz güven kaybına ve dolayısıyla mutsuzluğa sebebiyet vermektedir.

Tip biliminin ilerlemesiyle sac kaybına da etkili çözümler bulunmuştur. 2002 yılında ilk kez uygulanan FUE tekniği günümüzde tüm dünya tarafında tercih edilen en iyi sac ekim yöntemidir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Sac ekimi yaklasik 5 ila 8 saat arasinda suren ve lokal anesteziyle uygulanarak yapilan bir operasyondur. Sac ekimi cerrahi bir islem oldugu icin kesinlikle hastane ortaminda ve uzman bir ekip tarafindan gerceklestirilmelidir.

• Sac ekiminde ilk olarak hastanin sac cildi lokal anestezi ile uyusturulur
• Başın arkasındaki belirli bölgelerde, başın üst ve ön kısımlarındakinin aksine, genetik olarak dökülmeye karşı dirençli saçlar bulunmaktadır. Bu yuzden bu bolge sac ekimi icin donör bolge olarak adlandirilir.
• Bu bolgedeki greftler donör bölgeden, manuel punch veya mikromotor denilen milimetrik cerrahi cihazlar ile hucrelere zarar vermeyecek sekilde alınır. Alinan greftler, ekim işleminde kolaylık ve hizlilik saglama açısından; tekli, ikili ya da birkaç kök içeren gruplara ayrılarak korunabilmeleri için, içinde besleyici sıvı bulunan bir kaba sayilarak dizilirler.

• Daha sonra sac ekiminin yapilacagi alana belli acilarda sac yonleri belirlenerek kanallar acilir ve alinan greftler bu kanallarin icine yerlestirilir. Sac yonlerinin dogru belirlenmesi dogal bir gorunume ulasabilme acisindan buyuk onem tasir. Bu bolgede acilacak kanal sayisi ile alinan greft sayisi esit olmalidir.

• Sac ekimi yapilacak bolgedeki greft dagilimi cok onemlidir. Yine en dogal gorunume ulasabilme acisindan ön saç çizgisine tekli greftlerin, arka bölgelere ise çoklu greftlerin ekilmesi idealdir.

• Tek seansta 7000 grefte kadar sac ekimi yapilabilmektedir. Bu sayi icin kisinin donor alaninin yeterli olmasi gerekmektedir. Eger yeterli degilse kisinin ihtiyacina gore seanslar iki yada ucede cikartilabilir.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Fue teknigiyle yapilan sac ekimi islemlerinde hicbir kesi yada dikis izi olmamaktadir. Sac kokleri tek tek alindigi icin iyilesme surecide bir hayli hizlidir. Operasyon sonrasinda ilk 1 hafta cok onemlidir. Bu surec sac koklerinin tutma surecidir ve bu surecte sac cildini tozlu, kirli ortamlardan uzak tutmak gerekir. Ayni zamanda alkol, sigara tuketimini kesmek ve efor sarferdici aktivitelerden uzak durmak gerekir.
Uzmanin onerdigi urun ve ilaclar disinda danismadan baska bir ilac kullanilmamasi buyuk onem tasir.

Sac ekiminden sonraki ikinci gun saclar ilk defa sac ekim merkezi tarafindan gerceklestirilir ve saclarinizi nasil yikamaniz gerektigi size ozenle gosterilerek anlatilir. Daha sonrasinda 15 gun boyunda gunde 1 defa sacinizi gosterdigimiz sekilde yikamaniz gerekir. Ilk 1 ay sac kokleri hassas oldugundan dolayi havuz, deniz, saunadan uzak durulmasi gerekir. Saclari yikarken yine sicak su ve tazikli su kullanilmamasi onerilir.
Jole, spray gibi saca surulen urunler bu surec icerisinde kullanilmamalidir.

Sac diplerinde olusan kirmizi noktalar ve kabuklanmalar bu surecin parcasidir ve normaldir. Bu surec icerisinde hicbir sekilde sac cildinin kasinmamasi yada tirnakla sac cildine mudahale edilmemesi gerekir. Kabuklanmanin 15 gunden fazla surmesi halinde, bu durum saclarin cikmasini engelleyebileceginden hemen uzmana danisilmasi gerekir.

Operasyondan bir kac hafta sonra ekilen saclar kismen yada tamamen dokulur ve yaklasik 3. aydan itibaren yeni sac cikislari baslar ve 12. aya kadar devam eder. Saclarin buyuk bir cogunlugu 6 ila 9 ay icerisinde cikmis olur. Toplam surec 12 aydir ve bu surec tamamlandiginda tam sonucu gormus olursunuz.

Sacinizin önden tepeden ve ense bölgesinden çekilmiş net fotograflarini whatsapp veya e-mail uzerinden bize gonderirseniz ucretsiz analiz yaparak size daha detayli bilgi verebiliriz.